Adrese:
Jelgava, Akmeņu iela 1, LV-3004, tālrunis: 63028857, e-pasts: inta.brantevica@izglitiba.jelgava.lv,
baiba.dinka@izglitiba.jelgava
.lv, skolas mājaslapa: www.4vsk.jelgava.lv, darba laiks: darba dienās: no 8:30-15:00, sestdienās, svētdienās un svētku dienās – slēgts.

otrdiena, 2014. gada 23. septembris

Gotharda Frīdriha Stendera "Bildu ābice" skolas bibliotēkā

Skolas bibliotekā veselu nedēļu būs apskatāma izstāde par kurzemnieka Gotharda Frīdriha Stendera  dzīvi un darbību. "Bilžu ābece" uzskatāmi apliecina Baltijas eksistenci 18.gs. Eiropas vienotajā kultūrtelpā. Izstāde atceļojusi pie mums no Jelgavas Ģederta Eliasa Vēstures un mākslas muzeja.
 Gothards Frīdrihs Stenders, arī Ģederts Fridriks Štenders (Gotthard Friedrich Stender) saukts par Veco Stenderu, bija Apgaismības laikmeta vācbaltiešu luterāņu teologs un izgudrotājs, Sēlpils un Sunākstes mācītājs, latviešu laicīgās rakstniecības dibinātājs, "Latviešu valodas vārdnīcas" (Lettisches Lexikon, 1789) autors.
 Stenders studēja teoloģiju, vecās valodas un retoriku Jēnas un Halles universitātē Vācijā. Atgriezies Latvijā, Stenders strādāja par mājskolotāju Lielbērstelē un nodevās matemātikas studijām. 1742. gadā viņu iecēla par Jelgavas pilsētas skolas priekšnieka palīgu.  Viņš bijis arī brīvmūrnieku ložas loceklis, apgaismības ideju kaislīgs piekritējs, cita starpā ārzemēs iespiedis un Kurzemē nelegāli izplatījis latviešu dziesmu grāmatas.
1789. gadā Jelgavā iespieda Stendera "Latviešu valodas vārdnīcu" (Lettisches Lexikon) divās daļās. Ir autors pirmajai ilustrētajai latviešu ābecei “Bildu ābice” (Jelgava, 1787.- 16.lpp.) Izcils darbs ir  “Latviešu gramatika” (2.izd. 1783) un daudzu citu darbu autors. Sīkāk skat. http://lv.wikipedia.org/wiki/Gothards_Fr%C4%ABdrihs_Stenders
Nav komentāru:

Komentāra publicēšana