Adrese:
Jelgava, Akmeņu iela 1, LV-3004, tālrunis: 63028857, e-pasts: 4vskjelgava@gmail.com
skolas mājaslapa: www.4vsk.jelgava.lv, darba laiks: darba dienās: no 8:30-15:00, sestdienās, svētdienās un svētku dienās – slēgts.

sestdiena, 2012. gada 28. aprīlis

Mūsu pastaiga- skrējiens pa Rīgu


25.  aprīlī  Jelgavas 4. vidusskolas bibliotēka devās uz konkursa "Radošās aktivitātes par drošību internetā manā bibliotēkā 2012" apbalvošanas ceremoniju un noslēguma pasākumu Rīgā. Tā kā noslēguma pasākums bija tik krāsains, radošs un sirdi priecinošs, tad nevarējām neuzrakstīt par šo tik raibo dienu.
Ielūgums ir mīklains un noslēpumains, nosaukta tikai tikšanās vieta, un intrigu  vēl uztur teikums, ka jāierodas ērtos apavos. Ar klusu cerību, ka  mūs pažēlos un jāskrien nebūs, botas tomēr esam atstājušas mājās.
Mūs, visu bibliotēku darbiniekus, sadala vairākās komandās, katrai komandai-  karte un plāns, cikos mums jāierodas noteiktās vietās. Pirmā mūsu apciemojuma vieta- Saules muzejs. Muzejā var apskatīt no dažām pasaules valstīm atvestas saulītes, piemēram, ir iespēja salīdzināt krievu saulīti, igauņu un Indonēzijas sauli. Izrādās ir zemes, kur saule ir vīrietis un lepojas ar ūsām.  Pēc radošās darbnīcas muzejā mums katram pašam kabatā  sava izrotātā, izkrāsotā saulīte un sirdī prieks.
Nākošā pieturas vieta - Satori birojnīca. Uzdevums ir prognozēt Latvijas Literatūras gada balvas uzvarētājus. Šodien apskatoties laureātu sarakstu, tas pavisam niecīgi sakrīt ar mūsu izvirzītajiem.
Minūte dzen minūti, mēs kavējam, ātri, ātri apdrukājam auduma maisiņus ar savai sirdij tuvākiem latviešu vai indiešu, vai citiem motīviem Zīmogu darbnīcā un steidzam uz nākamo plānā iezīmēto vietu. Kafejnīcā „Muffins and more” mums paziņo, ka cepsim mafinus. Garšas kārpiņas  ir sajūsmā, deguns ziņo- vaniļa, avenes, šokolāde, banāni, mellenes. Kamēr gaidām, kad no krāsns izcels mūsu veikumu, karstus un kārdinoši smaržojušus mafinus , jāmin saldumu mīkla. Top neskaitāmas versijas par Aspazijas „Circenīša Ziemassvētkiem”, bet tomēr padodamies un ķeramies pie viltības- zvans draugam. Tā nu  pa ceļam, Blaumaņa un Barona ielu krustojumā, kožot savos mafinos, pierakstam dzejoli un steidzam uz apbalvošanas ceremoniju, kur sumina un godina labākos no labākajiem. Par laureātiem jau pastāstījām iepriekšējā rakstā.
Esam priecīgas par jauki pavadīto dienu, kaut gan kājas sāpēja vēl divas dienas. Paldies Net-Safe Latvia Drošāka interneta centram par radošo atpūtu!

Balva bibliotēkai par Droša interneta mēneša pasākumiem


25. aprīlī Rīgā notika konkursa "Radošās aktivitātes par drošību internetā manā bibliotēkā 2012" apbalvošanas ceremonija un noslēguma pasākums. Radošā pasākuma tēma, kas bija arī  2012. gada Vispasaules drošāka interneta dienas tēma: „Atklāsim digitālo pasauli kopā... un droši!” Konkurss notika no 2012. gada 9. janvāra līdz 16. martam, bet pasākumu organizēšana bibliotēkās: no 2012. gada 30. janvāra līdz 2. martam.
Šogad konkursā  "Radošās aktivitātes par drošību internetā manā bibliotēkā 2012"  piedalījās 94 bibliotēkas no visas Latvijas, kopā noorganizējot 306 aktivitātes un iesaistot 7282 dalībniekus. Bibliotēkas, kuras visveiksmīgāk bija noorganizējušas pasākumus, saņēma balvas: Net-Safe Latvia Drošāka interneta centra balvu saņēma Salaspils novada bibliotēka. Latvijas Bibliotekāru biedrības balvu saņēma Liepājas CZB "Valtera bibliotēka".Veicināšanas balvas - Valmieras Galvenajai bibliotēkai un Alūksnes pilsētas bibliotēkai. Microsoft Latvia balvu saņēma 2 bibliotēkas: Jelgavas Bērnu bibliotēka "Zinītis"un Gulbenes bibliotēka. Publisko bibliotēku attīstības projekta Trešais tēva dēls balvu saņēma Gāliņciema bibliotēka. Telia Latvija balvu saņēma Alūksnes pilsētas bibliotēka.Veicināšanas balvas - Alsviķu bibliotēkai, Kabiles pagasta bibliotēkai, Madonas novada bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļai un Smiltenes novada bibliotēkai. Draugiem lv. balvu saņēma 8 bibliotēkas: Alūksnes pilsētas bibliotēka, Grobiņas pamatskolas bibliotēka, Jelgavas 4.vidusskolas bibliotēka, Jelgavas Bērnu bibliotēka "Zinītis", Ludzas pilsētas ģimnāzijas bibliotēka, Saldus novada Kursīšu pamatskolas bibliotēka, Ventspils bibliotēka, Ventspils Gāliņciema bibliotēka.
Arī mēs esam laureātu vidū, saņēmām balvu no Draugiem.lv. Gribam pateikt paldies visiem  mūsu mīļajiem skolotājiem, kas palīdzēja mums izveidot Droša interneta mēneša pasākumus un atbalstīja mūs. Paldies visiem skolēniem, kas ar azartu un prieku šos pasākumus darīja košākus un krāsainākus. Mēs cenšamies jūsu dēļ!


otrdiena, 2012. gada 24. aprīlis

pirmdiena, 2012. gada 23. aprīlis

Iesaisties bibliotēku nedēļā "Lasi pats un ieteic citiem"

Bibliotēku nedēļa Latvijā tiek atzīmēta kopš 1997.gada. Pirmo reizi to organizēja pēc Latvijas Bibliotekāru biedrības ierosinājuma. UNESCO, cildinot grāmatas un to lasīšanu, 1996.gada 23.aprīli pasludināja par Pasaules grāmatu un autortiesību aizsardzības dienu. Latvijā un pasaulē ir nostiprinājusies tradīcija 23. aprīlī – Svētā Jura vai latviešiem Jurģu dienā – dāvināt grāmatas un rozes. Šī tradīcija ir atceļojusi no Spānijas provinces Katalonijas.
Arī skolas bibliotēka no 23.-28. aprīlim  atzīmē bibliotēku nedēļu. Šoreiz bibliotēka aicina skolēnus pievienoties nedēļas aktivitātēm "Lasi pats un ieteic citiem! "(fool) Atnesot uz bibliotēku  savu izlasīto, interesanto grāmatu, tu varēsi  to iemainīt pret citu grāmatu, ko būs izlasījis kāds cits skolēns  un atnesis uz bibliotēku. Nāc un iesaisties! (hug) Bez tam bibliotēkā šonedēļ gaida tevi arī daži citi pārsteigumi.(split) 

Fokusgrupas diskusija "Bibliotēku mijiedarbības iespējas mūsdienās"


Valsts pētījumu programmas "Nacionālā identitāte" apakšprogrammas "Nacionālā identitāte un komunikācija: nacionālā identitāte digitālajā vidē" ietvaros Jelgavas 4. vidusskolā 17. aprīlī  8. un  9. klašu skolēniem notika  LU Sociālo zinātņu fakultātes organizētā fokusdiskusija par tēmu skolēni kā informācijas lietotāji. Ar  mērķi  noskaidrot interneta ietekmi uz skolēnu informācijas meklēšanas un bibliotēku izmantošanas paradumiem.
Galvenie diskusijas jautājumi aptvēra vairāk vai mazāk 3 jautājumu grupas:
* informācijas meklēšanas paradumi - kur skolēni meklē informāciju, kā meklē informāciju?
* līdzdalība internetā pieejamā satura veidošanā un papildināšanā. Vai skolēni veido un uztur tiešsaistes profilus interneta vidē?
* skolēni kā bibliotēku lietotāji. Kādiem mērķiem skolēni izmanto bibliotēkas? Vai nākotnē sevi redz kā bibliotēku lietotājus?
Diskusija bija spraiga, tajā dzirksteļoja ne tikai diskusiju dalībnieki, bet arī fokusgrupas moderatore A. Grēniņa (LU SZF  Komunikācijas zinātnes doktorante un novērotāja docente L. Krūmiņa) izteiktie  viedokļi un domas bija dažādas. Cik skolēnu, tik viedokļi un atziņas. Priecēja tas, ka skolēni tomēr redz bibliotēkas vajadzību nākotnē, kā vietu, kur saņemt iespieddarbu iespiestā formātā,ne visi piekrita apgalvojumam, ka  ērtāk  lasīt internetā e-grāmatu. Uz jautājumu: "Vai viņi varētu izdzīvot bez interneta?" Daļa apgalvoja, ka meklētu alternatīvas nodarbes internetam, bet populārākais meklēšanas serveris, joprojām, skolēnu vidū ir Google.

otrdiena, 2012. gada 3. aprīlis

Pievienojies e-pastu karam!

Paužot sašutumu un satraukumu par to, ka vienīgajai valsts mēroga lasīšanas veicināšanas programmai „Bērnu un jauniešu žūrija” šogad Valsts Kultūrkapitāla fonds nav piešķīris finansējumu, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība izsūta atklātu vēstuli Latvijas Valsts prezidentam, LR Ministru prezidentam, LR Kultūras ministrijai, LR Finanšu ministrijai, LR Izglītības un zinātnes ministrijai, LR Labklājības ministrijai, LR Tiesībsargam, LR Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai Valsts Kultūrkapitāla fondam, Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, Latvijas Pašvaldību savienībai.
Lai parādītu šīs problēmas nozīmīgumu, sākot ar 2.aprīli, kas ir Starptautiskā bērnu grāmatu diena, ikviens ir aicināts pievienoties LNB Atbalsta centra aizsāktajam e-pastu karam, nosūtot vēstuli atbildīgajām valsts institūcijām ar brīvi izvēlētu saukli, kas pauž neapmierinātību par pieņemto lēmumu, un pievienojot tekstu "Atbalsts vēstulei par bērnu grāmatām un lasīšanu".

Lai visi 13 tūkstoši bērnu, kas piedalījās Bērnu un jauniešu žūrijā 2011.gadā, viņu draugi, vecāki, kā arī bērni, kuri iesāka lasīt, bet nepaspēja līdz decembrim izlasīt grāmatas, jo trūka vajadzīgo eksemplāru, pievieno savu balsi un atbalsta šo iniciatīvu!